100 rokov života. Papať oriešky nestačí.

Autor: Peter Getlík | 23.11.2011 o 6:50 | Karma článku: 8,13 | Prečítané:  1689x

Košice 22.11.2010 Kedy budeme žiť dlhšie? Budeme žiť kvalitnejšie? Ktorý študent dostane ozaj drahý počítač? Tieto tri otázky sa pokúsila zodpovedať skupina diskutujúcich v priestoroch Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. "Kedy sa budeme dožívať 100 rokov?" bol názov jednej zo série diskusií projektu Bigfut, ktorý prináša najrôznejšie témy na pôdu našich univerzitných miest. Odborníci z oblasti zdravotníctva prof. MUDr. Daniel Pella, PhD., MUDr. Milan Leckéši a Ing. Radoslav Kaminský, MSc., PhD. sedeli v zvedavom obkľúčení Štefana Hríba, Martina Mojžiša a piatich stovák študentov UPJŠ.

Živý rozhovor vedený prevažne Štefanom Hríbom, hádam ani nebolo nutné kamsi smerovať, pretože skúsení diskutéri rozprestreli nielen fyziologické predpoklady dlhovekosti, ale aj filozofické otázky kvality života, či rizikové faktory, ktoré nás doslova ťahajú do zeme. Najzákernejšiu otázku večera položil Hríb, ako prvú a celá diskusia sa tak uberala v akejsi dileme. Chce vôbec človek žiť 100 rokov, pokiaľ sa táto dlhovekosť nespája s kvalitou života?

Podľa odborníkov, by sme sa nemali obávať, že sa z nás stane chodiaca zelenina. Dĺžku i kvalitu fyzického zdravia upravuje najmä vhodná životospráva i primárna prevencia chorôb. Aj hodnota mentálneho zdravia je závislá od toho, akým spôsobom udržujeme svojho ducha. Ja osobne by som odporúčal netlačiť do seba mediálny cholesterol, ale radšej hrať šachy jednou rukou, lúštiť krížovky druhou a čítať knihy, hoci aj s obrázkami. I tak by som sa mýlil, lebo kľúčom k všeobecnému zdraviu nebude papať oriešky, ryby a cvičiť, ako polovážne zhrnul moderátor, ale udržovať celkovú rovnováhu v pomere látok príjmaných telom i aktivít ním vykonávaným. 

Najväčšími brzdami výšky priemerného veku sú kardiovaskulárne a onkologické ochorenia. Moderná medicína prekonala za posledných päťdesiat rokov skok, ktorý doprial ľudstvu niekoľko rokov k dobru. Zdá sa, že sme zdvorilo poďakovali a vymenili ich za cigarety a pohodlnosť. Prepieraný problém pasívneho fajčenia neprehliadli odborníci ani dnes, keď profesor Pella upozornil na to, že i niekoľko hodín po fajčení cigarety matka nechtiac škodí svojmu bábätku. Známy efekt pasívneho fajčenia je často škodlivejší pre spoločníkov fajčiarov. Problém vyplývajúci zo zodpovednosti a starostlivosti o svoje telo vyústil do jednoduchého záveru a sála (pravdepodobne plná nefajčiarov) mu horlivo prikyvovala. Všeobecne osoby, ktoré preventívnymi prehliadkami i iným spôsobom vedome investujú do svojho života, by mali tieto investície zúročiť vo forme nižích platieb za zdravotné úkony oproti nezodpovedným. 

Hranica života je nateraz stanovená úmrtím Jeanne Calment. Tá ju posunula dátumom svojej smrti 4. augusta 1997 na vek 122 rokov a 164 dní. Sú však bunky tela, ktorých životnosť je aj 400 rokov, ba dokonca životnosť rakovinotvorných buniek sa zdá byť neobmedzená. Ide však o patologické správanie, pretože prirodzený život človeka je geneticky determinovaný. Preto inú, než len filozofickú odpoveď na otázku dlhovekosti nám asi poskytne až molekulárna biológia, ktorá sa nesie míľovými krokmi vpred. Prognózy diskutujúcich sú však tiež v storočiach. Výrazné zmeny zaznamenajú až naše deti. Nepopierateľným faktom ostáva, že priemerný vek sa postupne zvyšuje, čo nevyhnutne ovplyvní ekonomický sektor. Ak počítate so sfúknutím stovky sviečok, je viac než možné, že to bude na pracovnom večierku. Dôchodkový vek sa bude nevyhnutne prikláňať k tomuto okrúhlemu číslu.

Základná preventívna prehliadka je síce zo zákona bezplatná, no kompletné vyšetrenia celého tela u všemožných špecialistov veľmi zhruba odhadol profesor Pella na sumu 500 eur. Na mnoho otázok sa nepodarilo uspokojivo odpovedať, no sekundárny cieľ diskusie bol isto splnený. Zopár študentov podstúpi aspoň preventívnu prehliadku a možno si tým predĺži život o pár rokov. Jedna zo študentiek si môže dovoliť aj tú kompletnú, pretože ušetrila výhrou prenosného počítača. Hádam takéto štedré ceny čakajú aj ďalších účastníkov debát projektu Bigfut.

Ja som presvedčený, že najlepším liekom je pozitívne myslenie. Nám ostatným, čo sme nič nevyhrali ostáva len veľa sa usmievať, lebo úsmev je ako staré auto. Ak raz vypnete motor, bohvie, kedy opäť naštartuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?